Spor yapmak çocuklar için zararlı mıdır?

Evet, spor yapmak; eğer çocuklar spor yaptıktan sonra sakat kalıyorlarsa  çocuklar için zararlıdır.

Spor yapmak ya da egzersiz yapmak herkes için çok önemlidir. Özellikle çocuklar için hareket etmek, oyun oynanmak onların gelişimleri için son derece önemlidir.

Fakat çocuklar daha yirmili yaşlara gelmeden çocukların kronik sakatlıkları oluşuyorsa, orada bir sorun var demektir. Hiç spor yapan insanların, hele ki gençlerin her iki dizinden de menisküs ameliyatı olma zorunluluğu ya da varisten dolayı cerrahi operasyon geçirmeleri doğal olabilir mi? 

Çevremizde bu ve buna benzer örnekleri zaman zaman görmekteyiz. Bu çocukların sakatlanma sebeplerinin ortadan kaldırılması gerekir. Bu tür olumsuz durumları üniversitede okuyan gençlerde de görmekteyiz.

Çocukların oyun oynamaları gerekir. Onlar oyunla büyür. Onlar büyük insanların minyatürleri değildir. Onlar çocuktur. Çocukların gelişim özellikleri iyi bilinmeli gereğinden fazla yüklenmeler yapılmamalı. Çocukların sadece fiziksel yönden gelişimleri değil aynı zamanda, duyuşsal, zihinsel (bilişsel,) sosyal yönden de gelişimleri göz önünde bulundurulmalı.

Çocuklar gülmeli…

Çocuklar eğlenmeli…

Çocuklar mutlu olmalı…

Sevgili anne babalar, sevgili öğretmenler, sevgili beden eğitim öğretmenleri, sevgili müdürler, sevgili çocuklar:

Çocuklar oyun oynamalı…
Çocuklar oyun oynamalı…
Çocuklar oyun oynamalı…

Sevgiyle kalın…