Voleybol oyun kurallarında yapılan değişiklikler

FIVB Voleybol Oyun Kuralları Değişiklikleri FIVB Kongresi Tarafından Onaylanmış Oyun Kuralları Değişiklikleri…

2017 – 2020. 2022 – 2024.

1.2.2OyunSahasının YüzeyiKapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır.
FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında çizgilerin beyaz renkte olması gerekir. Oyun alanı ve serbest bölge renkleri de birbirlerinden farklı olmalıdır.
Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır. FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında çizgilerin beyaz renkte olması gerekir. Oyun alanı ve serbest bölge renkleri de birbirlerinden farklı olmalıdır. Oyun alanı da ön bölgeyi ve arka bölgeyi ayırmak için farklı renklere sahip olabilir.
1.4.5
Isınma Sahası
FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında ısınma sahaları yaklaşık 3×3 m boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır.FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında ısınma sahaları yaklaşık 3×3 m boyutlarında, serbest bölgenin dışında, seyircilerin görüşünü engellemeyecek şekilde, oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde veya tribünlerin, oyun sahası yüzeyinden 2.5 m yüksekte başladığı salonlarda takım oturma sıralarının arkasında yer alır.
1.4.6
Ceza Sahası
Yaklaşık 1×1 m boyutlarında olan ve 2 sandalye bulundurulan bir ceza sahası, her bir dip çizgi uzantısının dışında olacak şekilde kontrol sahası içinde yer alır. Bu sahalar 5 cm genişliğinde kırmızı bir çizgiyle sınırlandırılabilirler.Kaldırılmıştır.
1.6AydınlatmaFIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında aydınlatma, oyun sahası yüzeyinden 1 m yükseklikte ölçülmek şartıyla, 1000 ile 1500 lux arasında olmalıdır.Aydınlatma, 300 lux’dan az olmamalıdır.FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında aydınlatma, oyun sahası yüzeyinden 1 m yükseklikte ölçülmek şartıyla, 2000 lux’dan az olmamalıdır.
2.2
Filenin Yapısı
File; 1 m genişliğinde, 9.5 ila 10 m uzunluğundadır (yan bantların her bir yanındaki 25 ila 50 cm dahil) ve
10 cm’lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır.
File; 1 m (+/- 3 cm) genişliğinde, 9.5 ila 10 m uzunluğundadır (yan bantların her bir yanındaki 25 ila 50 cm dahil) ve 10 cm’lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır.
4.1.1Takımın OluşumuTakım Menajeri veya Takım Gazetecisi, takım oturma sırasında veya takım oturma sırasının arkasındaki kontrol bölgesinde yer alamaz.FIVB Dünya ve Büyükler Resmi Müsabakaları için tıp doktorları ve fizyoterapistlerin, takım heyetinin bir parçası olmaları ve önceden FIVB tarafından yetki verilmiş olmaları gerekmektedir. Bununla beraber; FIVB Dünya ve Büyükler Resmi Müsabakaları’nda, tıp doktorları veTakım Menajeri ve/veya Takımın Basın Mensubu, takım oturma sırasında veya takım oturma sırasının arkasındaki kontrol bölgesinde yer alamaz.FIVB Dünya ve Büyükler Resmi Müsabakaları için tıp doktorları ve fizyoterapistlerin, takım heyetinin bir parçası olmaları ve önceden FIVB tarafından yetki verilmiş olmaları gerekmektedir.

2017 – 2020 2022 – 2024

fizyoterapistler şayet takım personeli olarak takım oturma sırasında yer almıyorsa maç boyunca Müsabaka-Kontrol Bölgesi’nde yer alırlar ve ancak oyuncuların acil sakatlıkları durumunda hakemin davetiyle sahaya girebilirler. Takım fizyoterapistleri (takım oturma sırasında yer almasa bile) resmi ısınma başlangıcına kadar ısınmalarda yer alabilirler.Bununla beraber; FIVB Dünya ve Büyükler Resmi Müsabakaları’nda, tıp doktorları ve fizyoterapistler şayet takım personeli olarak takım oturma sırasında yer almıyorsa maç boyunca Müsabaka Kontrol Bölgesi’nde veya Yarışmaya Özgü El Kitabında belirtilen özel bölgede yer alırlar ve ancak oyuncuların acil sakatlıkları durumunda hakemin davetiyle sahaya girebilirler. Takım fizyoterapistleri (takım oturma sırasında yer almasa bile) resmi ısınma başlangıcına kadar ısınmalarda yer alabilirler.
4.1.2Takımın OluşumuLibero dışındaki oyunculardan biri müsabaka cetvelinde takım kaptanı olarak belirtilmelidirOyunculardan biri müsabaka cetvelinde takım kaptanı olarak belirtilmelidir.(“Libero dışındaki” ifadesi kaldırılmıştır.)
4.2.2Takımın YerleşimiMaç esnasında sadece takım mensuplarının takımlarının sırasında oturmalarına ve resmi ısınma devresine katılmalarına müsaade edilir.Maç esnasında sadece takım mensuplarının; oyun alanına girmelerine, takımlarının sırasında oturmalarına ve resmi ısınma devresine katılmalarına müsaade edilir.
4.2.3.2Takımın YerleşimiMolalarda ve teknik molalarda kendi oyun alanlarının arkasındaki serbest bölgede.Molalarda kendi oyun alanlarının arkasındaki serbest bölgede.(“ve teknik molalarda” ifadesi kaldırılmıştır.)
4.5.3Yasaklanmış EşyalarSıkıştırma yastıkları (Yastıklı Yaralanma Koruma Cihazları) koruma veya destek için giyilebilir. FIVB Büyükler Dünya ve Resmi Müsabakalarında, bu cihazlar kullanıldıkları yere göre (kol, bacak) formalarıyla veya şortlarıyla aynı renkte olmalıdır. Bu cihazlar; siyah, beyaz veya nötr renklerde de olabilir.Koruyucu aksesuarlar (Sakatlık Önleyici Destek Aksesuarları) koruma veya destek için giyilebilir. FIVB Büyükler Dünya ve Resmi Müsabakalarında, bu aksesuarlar kullanıldıkları yere göre (kol, bacak) formalarıyla veya şortlarıyla aynı renkte olmalıdır. Bu aksesuarları kullanan oyuncuların tümünün aynı renk aksesuar kullanması şartıyla bu aksesuarlar siyah, beyaz veya nötr renklerde de olabilir.

2017 – 2020 2022 – 2024

5
Takım Liderleri
Liberolar, takım kaptanı veya oyundaki kaptan olamaz.Liberolar, takım kaptanı veya oyundaki kaptan olabilir.
5.1.2 KaptanMAÇ ESNASINDA ve oyun alanında olduğu sürece, takım kaptanı oyundaki kaptandır. Takım kaptanı oyunda olmadığı zaman koç veya takım kaptanı, oyun alanındaki oyunculardan libero dışındaki bir oyuncuyu “oyundaki kaptan” rolünü üstlenmek üzere tayin eder. Bu oyundaki kaptan; değiştirilene, takım kaptanı oyuna dönene veya set bitene kadar takım kaptanının sorumluluklarını üstlenir.MAÇ ESNASINDA ve oyun alanında olduğu sürece, takım kaptanı oyundaki kaptandır. Takım kaptanı oyunda olmadığı zaman koç veya takım kaptanı, oyun alanındaki oyunculardan birini “oyundaki kaptan” rolünü üstlenmek üzere tayin eder. Bu oyundaki kaptan; değiştirilene, takım kaptanı oyuna dönene veya set bitene kadar takım kaptanının sorumluluklarını üstlenir.(“libero dışındaki bir oyuncuyu” ifadesi kaldırılmıştır.)
5.1.2.3 KaptanKoç takımın başında olmadığı zaman mola ve oyuncu değişikliği talebinde bulunur.Koç takımın başında olmadığı zaman, koçun görevlerini üstlenecek bir yardımcı koç da yoksa mola ve oyuncu değişikliği talebinde bulunur.
5.2.3.4 KoçDiğer takım mensupları gibi oyun alanındaki oyunculara direktif verebilir. Koç bu direktifleri maçı engellemeden ya da geciktirmeden, takımının oturma sıralarının önünde, hücum çizgisinin uzantısından ısınma sahasına kadar olan serbest bölgede ayakta durarak veya yürüyerek verebilir.Diğer takım mensupları gibi oyun alanındaki oyunculara direktif verebilir. Koç bu direktifleri maçı engellemeden ya da geciktirmeden, takımının oturma sıralarının önünde, hücum çizgisinin uzantısından ısınma sahasına (Müsabaka kontrol sahasının köşesine konumlandırıldıysa) kadar olan serbestbölgede ayakta durarak veya yürüyerek verebilir. Eğer ısınma sahası, takım oturma sıralarının arkasına konumlandırıldıysa koç bu direktifleri hücum çizgisinin uzantısından takımının oyun alanının sonu arasında kalan bölgede, çizgi hakemlerinin görüşlerini engellemeyecek şekilde verebilir.
7.2.3Resmi IsınmaDevresiFIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında, tüm oyuncular protokol ve ısınma sürecinin tümünde formalarını giymek zorundadır.

2017 – 2020 2022 – 2024

7.4.3 PozisyonlarOyuncuların pozisyonları, yere temas eden ayaklarının pozisyonlarına göre ve aşağıda belirtilen şekilde tespit ve kontrol edilir:Oyuncuların pozisyonları, yere temas eden ayaklarının pozisyonlarına göre ve aşağıda belirtilen şekilde tespit ve kontrol edilir (oyuncunun zemin ile yaptığı son temas oyuncunun pozisyonunu belirler):
7.4.3.1 PozisyonlarHer ön hat oyuncusunun ayağının en azından bir kısmı, orta çizgiye kendisiyle ilgili geri hat oyuncusunun ayaklarından daha yakın olmalıdır.Her arka hat oyuncusu kendisine karşılık gelen ön hat oyuncusuyla aynı hizada veya arka hat oyuncusunun bir ayağının en azından bir kısmı; orta çizgiye, kendisine karşılık gelen ön hat oyuncusunun öndeki ayağına göre daha uzakta olmalıdır.
7.4.3.2 PozisyonlarSağ (sol) tarafta bulunan her oyuncunun ayağının en azından bir kısmı sağ (sol) taraftaki yan çizgiye kendi sırasında ortada bulunan oyuncunun ayaklarından daha yakın olmalıdır.Sağ (sol) tarafta bulunan her oyuncu, o sıradaki diğeroyuncularla aynı hizada veya sağ (sol) tarafta bulunan her oyuncunun bir ayağının en azından bir kısmı, sağ (sol) taraftaki yan çizgiye, o sırada bulunan diğer oyuncuların sağ (sol) çizgiye göre uzakta olan ayaklarından daha yakın olmalıdır.
9
Topla Oynama
Her takım kendi oyun sahası ve oyun boşluğunda oynamalıdır (Kural 10.1.2 hariç). Takımlar, bununla beraber, topu kendi serbest bölgelerinin dışından da geri çevirebilir.Her takım kendi oyun sahası ve oyun boşluğunda oynamalıdır (Kural 10.1.2 hariç). Takımlar, bununla beraber, topu kendi serbest bölgelerinin dışından ve yazı hakemi masasının tamamının üstünden de geri çevirebilir.
11.2.2.1FileninAltından GeçmeAyağın (ayakların) orta çizginin ötesinde rakibin oyun alanına temas etmesine, karşıya geçen ayağın (ayakların) bir kısmının orta çizgiye temas etmesi veya doğrudan orta çizginin üzerinde olması şartıyla izin verilir.Ayağın (ayakların) orta çizginin ötesinde rakibin oyun alanına temas etmesine, karşıya geçen ayağın (ayakların) bir kısmının orta çizgiye temas etmesi veya doğrudan orta çizginin üzerinde olması ve rakibin oyununu etkilememek şartıyla izin verilir.
11.3.2
File ile Temas
Oyuncular; oyunu etkilememek şartıyla direklere, iplere veya filenin antenler dışında kalan kısmı da dahil olmak üzere herhangi bir cisme temas edebilirler.Oyuncular; oyunu etkilememek şartıyla direklere, iplere veya filenin antenler dışında kalan kısmı da dahil olmak üzere herhangi bir cisme temas edebilirler (Kural 9.1.3 hariç – Bkz. Yardımlı Vuruşlar).

2017 – 2020 2022 – 2024

12.5.1 PerdelemeServis kullanan takımın oyuncuları kişisel veya grup perdelemesi yaparak rakiplerinin servis atan oyuncuyu ve topun geliş yönünü görmelerini engellememelidirler.Servis kullanan takımın oyuncuları kişisel veya grup perdelemesi yaparak rakiplerinin, servis vuruşunu ve topun geliş yönünü görmelerini engellememelidirler.(“servis atan oyuncuyu” ifadesi değiştirilmiştir.)
15.5.2 PerdelemeServis kullanan takımın bir ya da bir grup oyuncusu, servis kullanıldığı sırada kollarını sallar, sıçrar veya yanlamasına hareket ederse YA DA oyuncular, hem servis atan oyuncuyu hem de topun file dikey düzlemine ulaşana kadarki gidiş yönünü gizlemek için grup halinde durursa perdeleme yapmış olur.Servis kullanan takımın bir ya da bir grup oyuncusu, servis kullanıldığı sırada kollarını sallar, sıçrar veya yanlamasına hareket ederse ya da oyuncular, grup halinde, hem servis vuruşunu hem de topun file dikey düzlemine ulaşana kadarki gidiş yönünü gizlemek için grup halinde durursa perdeleme yapmış olur. Eğer servis karşılayan takım, servis vuruşunu veyatopun file dikey düzlemine ulaşana kadarki gidiş yönünü görebiliyorsa bu durumda bir perdelemeden söz edilemez.(“servis atan oyuncuyu” ifadesi değiştirilmiş ve yeni bir cümle eklenmiştir.)
14.3Rakibin OyunBoşluğundakiTopa Blok YapmaBlok esnasında, rakip oyuncunun oyununa müdahale etmemek kaydıyla, bir oyuncu ellerini ve kollarını filenin ötesine geçirebilir. Ancak rakip bir hücum vuruşu yapıncaya kadar filenin ötesinde topa dokunulmasına izin edilmez.Blok esnasında, rakip oyuncunun oyununa müdahale etmemek kaydıyla, bir oyuncu ellerini ve kollarını filenin ötesine geçirebilir. Ancak rakip bir hücum vuruşu yapmadan önce filenin ötesinde topa dokunulmasına izin verilmez.
14.6.1Blok YapmaHatalarıBlokçu, rakibinin hücum vuruşundan önce veya aynı anda rakibin oyun boşluğundaki topa değerse,Blokçu, rakibinin hücum vuruşundan önce rakibin oyun boşluğundaki topa değerse,(“veya aynı anda” ifadesi kaldırılmıştır.)

2017 – 2020 2022 – 2024

15.2.4DuraklamalarınBirbirini Takip EtmesiReddedilmiş ve geciktirme uyarısı yaptırımı uygulanmış bir oyun duraklaması talebinden sonra; aynı ralli duraklaması içinde, yani bir sonraki tamamlanmış rallinin bitiminden önce, tekrar herhangi bir duraklama talebinde bulunulmasına izin verilmez.
15.4 MolalarMOLALAR ve TEKNİK MOLALARMOLALAR(“Teknik Molalar” ifadesi kaldırılmıştır.)
15.4.1 MolalarFIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında; FIVB, Organizatör tarafından talep edilen düzenlemeleri kabul ederse molaların uzunluklarında değişiklik yapılabilir.
15.4.2 ve 15.4.3FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında ilk 4 sette (1 – 4) maçı önde götüren takım 8 ve 16’ncı sayılara ulaştığında, takımların talep edebileceği molalara ek olarak, 60’ar saniyelik iki adet “Teknik Mola” otomatik olarak uygulanır.Netice setinde (5’inci) “Teknik Mola” yoktur, her takım sadece 30 saniye süreli iki mola talebinde bulunabilir.Her iki madde de kaldırılmıştır.
15.4.4 MolalarTüm molalar esnasında (Teknik Molalar dahil), oyundaki oyuncular kendi oturma sıralarının yakınındaki serbest bölgeye gitmek zorundadır.15.4.2 olmuştur.Tüm molalar esnasında, oyundaki oyuncular kendi oturma sıralarının yakınındaki serbest bölgeye gitmek zorundadır.(“Teknik Molalar dahil” ifadesi kaldırılmıştır.)
15.7İstisnai Oyuncu DeğişikliğiOyuna devam edemeyecek şekilde sakatlanmış veya hastalanmış bir oyuncu (Libero hariç) kurallara uygun olarak değiştirilmelidir. Bu mümkün değilse Kural 15.6’da belirtilen sınırlamalar dışında takıma bir İSTİSNAİ değişiklik yapma hakkı tanınır.Oyuna devam edemeyecek şekilde sakatlanmış / hastalanmış veya oyundan çıkarılmış / diskalifiye edilmiş bir oyuncu (Libero hariç) kurallara uygun olarak değiştirilmelidir. Bu mümkün

2017 – 2020 2022 – 2024

İstisnai değişiklik; libero, ikinci libero veya yer değiştirdiği oyuncu dışında, sakatlanma/hastalanma anında oyun alanında olmayan herhangi bir oyuncunun sakatlanan/hastalanan oyuncunun yerine oyuna girmesi demektir. Sakatlanarak/hastalanarak istisnai değişiklikle değiştirilen bir oyuncunun tekrar maça girmesine izin verilmez.değilse Kural 15.6’da belirtilen sınırlamalar dışında takıma bir İSTİSNAİ değişiklik yapma hakkı tanınır.İstisnai değişiklik; sakatlanma/hastalanma/oyundançıkarma/diskalifiye anında, libero, ikinci libero veya liberonun yer değiştirdiği oyuncu dışında; oyun alanında olmayan herhangi bir oyuncunun sakatlanan/hastalanan/oyundan çıkarılan/diskalifiye edilen oyuncunun yerine oyuna girmesi demektir. Sakatlanarak/hastalanarak/oyundan çıkarılarakistisnai değişiklikle değiştirilen bir oyuncunun tekrar maça girmesine izin verilmez.
15.8OyundanÇıkarma veyaDiskalifiye Halinde OyuncuDeğişikliğiOYUNDAN ÇIKARILAN veya DİSKALİFİYE edilen bir oyuncu, hemen kurallara uygun oyuncu değişikliği ile değiştirilmelidir. Bu mümkün değilse takım EKSİK ilan edilir.OYUNDAN ÇIKARILAN veya DİSKALİFİYE edilen bir oyuncu, hemen kurallara uygun oyuncu değişikliği ile değiştirilmelidir. Eğer bu mümkün değilse takım istisnai değişiklik yapma hakkınasahiptir. Bu da mümkün değilse takım EKSİK ilan edilir.
15.10.3bOyuncuDeğişikliği İşlemiEğer oyuncu hazır değilse oyuncu değişikliği kabul edilmez ve takıma bir geciktirme yaptırımı uygulanır.Eğer oyuncu, oyuncu değişikliği talebi anında hazır değilse oyuncu değişikliği kabul edilmez ve takıma bir geciktirme yaptırımı uygulanır.
15.10.3cOyuncuDeğişikliği İşlemiFIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında oyuncu değişikliğini kolaylaştırmak için numaralı levhalar kullanılır (Elektronik aletlerin – tabletlerin kullanıldığı durumlarda da geçerlidir)FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında oyuncu değişikliğini kolaylaştırmak için numaralı levhalar kullanılır (Bilgilerin; yazı hakemine, tablet vb. elektronik aletlerle iletildiği durumlar hariç.)

2017 – 2020 2022 – 2024

15.11.1.3Kurallara Uygun Olmayan OyunDuraklamasıTalepleriOyundaki bir oyuncunun sakatlanma/hastalanma durumu hariç; aynı duraklama esnasında (bir sonraki tamamlanmış rallinin bitiminden önce), bir takım tarafından yapılan oyuncu değişikliğinden sonra yine aynı takım tarafından yapılacak ikinci bir oyuncu değişikliği talebiOyundaki bir oyuncunun sakatlanma/hastalanma/oyundan çıkarılma/diskalifiye edilme durumu hariç; aynı duraklama esnasında (bir sonraki tamamlanmış rallinin bitiminden önce), bir takım tarafından yapılan oyuncu değişikliğinden sonra yine aynı takım tarafından yapılacak ikinci bir oyuncu değişikliği talebi
19.2LiberonunGiyeceğiMalzemeLibero oyuncuları, en azından takımın diğer mensuplarının formalarından zıt renkte bir forma (veya yeniden belirlenen libero için yelek/üstlük) giymek zorundadır. Libero formalarının mutlaka diğer takım oyuncularından ayırt edilebilecek bir biçimde zıt olması gerekir.Libero oyuncuları, takımın diğer mensuplarının formalarındaki renklerden farklı olan baskın bir renkte bir forma (veya yeniden belirlenen libero için yelek/üstlük) giymek zorundadır. Libero formalarının mutlaka diğer takım oyuncularından ayırt edilebilecek bir biçimde zıt olması gerekir. Liberolar, hem takımın geri kalanından hem de birbirlerinden farklı formalar giyebilir.
19.4.2.5Liberonun Yeniden BelirlenmesiEğer koç, takım kaptanını yeni libero olarak belirlemek isterse takım kaptanı kaptanlık yetkilerinden tamamen feragat ederek yeni libero olarak belirlenebilir.Eğer koç, takım kaptanını yeni libero olarak belirlemek isterse takım kaptanı, yeni libero olarak belirlenebilir.(“kaptanlık yetkilerinden tamamen feragat ederek” ifadesi kaldırılmıştır.)
21.3.2.1OyundanÇıkarmaOyundan çıkarma ile cezalandırılan bir takım mensubu setin geri kalan kısmında oynayamaz, eğer oyun alanındaysa kurallara uygun olarak ve derhal değiştirilir ve başka bir sonuç olmaksızın ceza sahasında oturması gerekir.Oyundan çıkarılan bir koç set içindeki yetkilerini kullanma, sete müdahale etme hakkını kaybeder ve ceza sahasında oturmak zorundadır.Oyundan çıkarma ile cezalandırılan bir takım mensubu setin geri kalan kısmında yer alamaz. Bu kişi, başka bir sonuç olmaksızın derhal takımının soyunma odasına gönderilir ve devam eden set sona erene kadar orada bulunur.Oyundan çıkarılan bir koç set içindeki yetkilerini kullanma ve sete müdahale etme hakkını kaybeder; takımının soyunma odasına gönderilir ve devam eden set sona erene kadar orada bulunur.

2017 – 2020 2022 – 2024

21.3.3.1 DiskalifiyeDiskalifiye ile cezalandırılan bir takım mensubu, eğer oyun alanındaysa kurallara uygun olarak ve derhal değiştirilir ve maçın geri kalan kısmında bir başka sonuç olmaksızın, Müsabaka Kontrol Alanı’nı terk etmek zorundadır.Diskalifiye ile cezalandırılan bir takım mensubu, eğer oyun alanındaysa derhal kurallara uygun olarak veya istisnai olarak değiştirilir ve maçın geri kalan kısmı için, başka bir sonuç olmaksızın, takımının soyunma odasına gönderilir.
22 ve 22.1HAKEM GRUBU VE YÖNETİM USÜLLERİ
Bir maçtaki hakem grubu aşağıdaki görevlilerden oluşur:- Başhakem
– Yardımcı hakem
– Yazı hakemi
– Dört (iki) çizgi hakemiFIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında bir skor hakemi bulunması zorunludur.
HAKEM TAKIMI VE YÖNETİM USÜLLERİ
Bir maçtaki hakem takımı aşağıdaki görevlilerden oluşur:-  Başhakem-  Yardımcı hakem-  Challenge hakemi-  Rezerv (Yedek) hakem-  Yazı hakemi-  Dört (iki) çizgi hakemiFIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında bir challenge hakemi (Video Challenge Sistemi kullanılıyorsa), bir rezerv (yedek) hakem ve bir skor hakemi bulunması zorunludur.
23.2.2BaşhakemBaşhakem aynı zamanda top toplayıcıların, yer silicilerin ve paspasçıların çalışmalarını da kontrol eder.Başhakem aynı zamanda top toplayıcıların ve hızlı silicilerin çalışmalarını da kontrol eder.
23.3.2.3Başhakemc) File üst kenar seviyesi üzerindeki hatalara, öncelikle hücum yapan takımın tarafındaki oyuncunun fileye hatalı temasına,c) File üst kenar seviyesi üzerindeki hatalara ve tamamen olmamakla birlikte öncelikle hücum yapan takımın tarafındaki oyuncunun fileye hatalı temasına,
24.2.10YardımcıHakemYardımcı hakem, ceza sahasındaki takım mensuplarının hareketlerini denetler ve bunların hatalı davranışlarını başhakeme bildirir.FIVB, Dünya ve Resmi müsabakalarında Kural 24.2.5 ve Kural 24.2.10’da belirtilmiş görevler Rezerv Hakem tarafından yürütülür.Metin kaldırılmıştır.FIVB, Dünya ve Resmi müsabakalarında Kural 24.2.5’te belirtilmiş görevler Rezerv (Yedek) Hakem tarafından yürütülür. (“Kural 24.2.10” ifadesi kaldırılmıştır.)

2017 – 2020 2022 – 2024

24.3.2.3YardımcıHakemÖncelikle, blok yapan takım oyuncularının tarafındaki bir oyuncunun fileye hatalı temasına veya oyuncunun oyun alanının kendi tarafındaki antene hatalı temasına,Tamamen olmamakla birlikte öncelikle blok yapan takım oyuncularının tarafındaki bir oyuncunun fileye hatalı temasına veya oyuncunun oyun alanının kendi tarafındaki antene hatalı temasına,
25Challenge HakemiFIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında, eğer Video Challenge Sistemi (VCS) kullanılıyorsa bir Challenge hakemi olması zorunludur.25.1 DURUŞ YERİChallenge hakemi; görevlerini, FIVB Teknik Delegesi tarafından belirlenen ayrı bir bölgede yer alan Challenge kabininde yerine getirir.25.2 SORUMLULUKLARIChallenge sürecini yönetir ve bu sürecin, yürürlükteki Challenge Talimatlarına göre gerçekleştirildiğinden emin olur.Challenge hakemi, görevi süresince resmi hakem kıyafetini giyer.Bir challenge işleminden sonra başhakemi, hatanın nevi konusunda bilgilendirir.Maçın sonunda müsabaka cetvelini imzalar.
26Rezerv (Yedek) HakemFIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında Rezerv (Yedek) hakem zorunludur.26.1 DURUŞ YERİ

2017 – 2020 2022 – 2024

Rezerv (Yedek) hakem; görevlerini, FIVB Saha Planında belirlenmiş ayrı bir konumda yerine getirir.26.2 SORUMLULUKLARI
Rezerv (Yedek) Hakem aşağıdakileri yapmakla görevlidir: Görevi süresince resmi hakem kıyafetini giyer,Yardımcı hakem görevine devam edemeyecek duruma gelirse veya yardımcı hakem, başhakem pozisyonuna geçerse yardımcı hakemin yerini alır,Maçtan önce ve set aralarında oyuncu değişikliği tabelalarını kontrol eder (eğer tabela kullanılıyorsa),Takımlar tarafından kullanılan tabletlerde bir sorun olup olmadığını, maçtan önce ve set aralarında kontrol eder.Serbest bölgenin temiz tutulması için yardımcı hakeme yardım eder,Oyundan çıkarılmış veya diskalifiye edilmiş bir takımmensubunun soyunma odasına yönlendirilmesi hususunda yardımcı hakeme yardım eder,Takım oturma sıralarındaki ve ısınma sahasındaki oyuncuları kontrol eder,Başlangıç dizilişinde yer alan oyuncuların tanıtılmasının hemen ardından dört adet maç topunu, yardımcı hakem oyundaki oyuncuların dizilişlerini kontrol ettikten sonra ise bir adet maç topunu yardımcı hakeme verir,

2017 – 2020 2022 – 2024

Hızlı silicileri yönlendirmek amacıyla yardımcı hakeme yardım eder.
25
Yazı Hakemi
Madde numarası 25’ten 27’ye alınmıştır.
26
Skor Hakemi
Madde numarası 26’dan 28’e alınmıştır
26.2.2.3 Skor HakemiTeknik molayı başlatır, süresini tutar ve bitirirMetin kaldırılmıştır.
27ÇizgiHakemleriMadde numarası 27’den 29’a alınmıştır.
27.1ÇizgiHakemleri – Duruş YeriFIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında dört çizgi hakemi bulunması zorunludur.Bu çizgi hakemleri; serbest bölgede, oyun alanının her köşesinden 1 ila 3 metre uzaklıkta, kontrol ettikleri çizginin varsayılan uzantısı üzerinde, ayakta dururlar.Metin kaldırılmıştır.FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında, eğer dört çizgi hakemi bulunuyorsa bu hakemler; serbest bölgede, oyun alanının her köşesinden 1 ila 3 metre uzaklıkta, kontrol ettikleri çizginin varsayılan uzantısı üzerinde, ayakta dururlar.
28
Resmi İşaretler
Madde numarası 28’den 30’a alınmıştır.

2017 – 2020 2022 – 2024

TANIMLARCEZA SAHASIMüsabaka kontrol sahasının her iki tarafında dip çizgi uzantısının gerisinde, serbest bölgenin dışında ve takım oturma sıralarının en az 1,5 m gerisinde yerleştirilmelidir.Metin kaldırılmıştır.
TANIMLARPROTOKOLÖzel Müsabaka El Kitabında açıklanan; kura atışı, ısınma devresi, takımların ve hakemlerin tanıtılması dahil olmak üzere maçın başlamasından önceki olaylar dizisidir.
TANIMLARTAKIMIN BİRİNCİ VURUŞUOyun hareketinin, takımın birinci vuruşu olarak değerlendirilmesi için dört durum vardır:- Rakip takımın servisinden gelen topla oynamak
– Rakip takımın hücum vuruşundan gelen topla oynamak – Kendi takımının bloğundan seken topla oynamak
– Rakip takımın bloğundan seken topla oynamak