Voleybolda Maç İstatistiği (Maç değerlendirmesi)

Antrenörlerin voleybol takımı oyuncularının maçtaki performanslarını değerlendirmeleri gerekir. Maçları değerlendirmek için çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden bir tanesi de sayının sonucuna göre değerlendirme yapmaktır.

Oyuncuların performanslarını değerlendirmek için ortaya somut veriler koymak gerekir. Bu veriler de bu yönteme göre sayı kazanmak ya da sayı kaybetmektir. Bu yöntemi kullandığınızda hangi oyuncunuzun takımınıza ne kadar katkısının olduğunu görebilirsiniz. Ben uyguladım çok da başarılı buldum. Bu istatistikleri oyuncularınıza gösterdiğinizde oyuncularınızın kendilerini somut bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca uygulaması da kolay ve ucuzdur. Her takım tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Nasıl uygulanır?

Öncelikle voleybol becerilerini sınıflandırmanız gerekir. Örneğin: servis, karşılama, hücum, pas, blok, savunma. Ardından bu becerilerin kalitesini belirlenmesi gerekir. Siz de kendiniz bir çizelge hazırlayabilirsiniz.

Sayının sonucuna göre değerlendirme yapmak için topun yere düşmesi beklenir. Sayının sonucuna göre oyuncu sayı kazandırdıysa “+” sayı kaybettirdiyse “-” ile değerlendirilir.

Örneğin servis atan oyuncu direk sayı aldıysa “+” servisi fileye takıldıysa ya da servis dışarıya atıldıysa “-” olarak değerlendirilir ve çizelgeye yazılır. Servis atıldıktan sonra oyun devam ederse hiç bir işlem yapılmaz.

Top her yere düştüğünde artı ya da eksi ile değerlendirme yapılır. Böylece hem oyuncularınızın kazandırdığı ve kaybettiği sayıları hem de takımınızın hangi becerilerde ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. Takımınızın eksiklerini görüp antrenmanlarınızı da buna göre planlayabilirsiniz.

Örnek istatistik dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz:

vedatsenturk.com/index.php/indirilebilir-dosyalar

Hepinize kolay gelsin.