Voleybolda bir sayı neden çabuk bitiyor?

Voleybolda, servis atıldıktan sonra, top yere düşene kadar geçen oyun silsilesine “Rally” denir. Her rally sonucunda da bir takım sayı kazanır. Buna voleybolda “rally puan” sistemi deniyor. Bu rallyler genelde çok uzun sürmez. Yapılan bir araştırmada, elit seviyedeki takımlarda rally süresi erkeklerde 11-12 saniye, kadınlarda 14-16 saniye civarında olduğu görülmüş. Bazen bu süre daha uzun olabiliyor.

Bir voleybol maçında oyun servisle başladıktan sonra, karşı taraf servis karşılayıp hücum yaptığında hemen oyun bitebiliyor. Bitmese bile savunma yapan takım karşılayıp tekrar hücum yapmakta zorlanabiliyor.

Voleybolda hücum ile savunma arasında bir dengesizlik var. Hücumun savunmaya karşı bir üstünlüğü var. Böylece hücum yapan taraf avantajlı durumda oluyor ve genelde sayıyı kazanıyor.

O yüzden de bir rally çabuk bitiyor ve bir taraf sayı kazanıyor.

Örneğin futbolda savunma ve hücum arasında birbirine daha yakın bir denge var. Böyle olunca bir futbol maçında maç bazen 0-0 berabere bitebiliyor. Ama voleybolda böyle bir şey söz konusu değil.

Sonuç olarak voleybolda hücumun savunmaya karşı bir üstünlüğü olduğundan bir rally kısa sürebiliyor. Bu da voleybolu hem oynayanları hem de seyredenleri oyun zevkinden mahrum edebiliyor. Bunu gören yetkililer savunmayı güçlendirmek için düşünmüşler taşınmışlar 🙂 ne yapalım demişler.

Şöyle bir karara varmışlar: Biz en iyisi savunmayı güçlendirelim de şu voleybolu daha zevkli ve eğlenceli hale getirelim demişler. Peki bunun için ne yapmışlar. Tabi ki arkadaki oyunculardan birisiyle değişen “Libero” oyuncusunu devreye sokmuşlar.

Daha sonra bakmışlar bu iş tuttu 🙂 biz bu liberoyu iki taneye çıkaralım demişler. Artık takımların sahada iki liberoları var. Ama aynı anda ikisi birden oyuna giremiyor. Biri çıkmadan diğer oyuna giremiyor.

Sağlıcakla kalın…